piątek, 25 kwietnia 2014

Jak sadzić, nawozić i pielęgnować róże


Róże to jedne z moich ulubionych roślin. W zależności od odmiany, zachwycają innym kolorem płatków. Ja najbardziej lubię te o krwistej czerwieni i różowe. Zapewne nie tylko mnie cieszy widok róż w ogrodzie, dlatego postanowiłam napisać o tym, jak je pielęgnować i nawozić.

Rozpocznę jednak od tego, gdzie róże powinno się sadzić.
Otóż najbardziej lubią ciepłe i słoneczne miejsca, gdzie przeważa piaszczysto-gliniasta gleba. Okres sadzenia przypada na jesień, jednakże jeśli posiadamy róże w pojemniku to możemy je sadzić cały rok. Dobrej jakości różę poznamy po prawidłowo rozwiniętych korzeniach, wielu pędach i zielonych, zdrowych listkach. Zanim posadzimy różę, namoczmy ją (kilka h), usuńmy zbędne pędy, skróćmy jeśli jest za długa. Następnie wykopmy dołek odpowiadający rozmiarom korzeni, zasypmy je ziemią (możemy dodać do niej kompostu) i obficie podlejmy. Wokół rośliny możemy stworzyć swego rodzaju kopczyk, by nie miała możliwości wyschnąć.



Pielęgnacja opiera się w dużej mierze na podcinaniu róży. To pozwoli na ładny wzrost rośliny, a także na prawidłowe kwitnienie. Do cięcia najlepiej sprawdzą się sekatory, gdyż są wyjątkowo ostre, a do tego nie szarpią brzegów rośliny. To w dalszej kolejności może uchronić różę przed zachorowaniem. Cięcie wykonujemy pod kątem, najlepiej o suchej porze.
I tak – róże wielokwiatowe i rabatowe tniemy na wysokości 20-40 cm, pozbywamy się uszkodzonych i suchych pędów; róże parkowe tniemy tak, by zmniejszyć jej gęstość; różom pnącym usuwamy stare pędy i prześwietlamy je; co się tyczy róż piennych, to formujemy ich koronę stosując właściwy sposób cięcia.

Zwrócę Wam jeszcze uwagę na choroby róż. Jeśli nie dostrzeże się na czas niepokojących oznak, wówczas możemy stracić roślinę. Róże atakowane są zarówno przez owady, jak i przez różnego rodzaju grzyby. Jeśli roślin jest słaba, nie kwitnie, ma pożółkłe liście, na których pojawiają się także naloty i plamy to znak, że należy zainterweniować odpowiednimi środkami. Najczęstszymi chorobami są: czarna plamistość liści, szara pleśń i mączniak. Alarmujące je także pojawienie się na róży mszyc czy np. skoczków różanych.