piątek, 31 stycznia 2014

Prace w ogrodzie, jakie powinniśmy wykonać w miesiącu lutym

W tym roku zima przyszła do nas znacznie później, natomiast okazała się być bardzo sroga. Niskie temperatury i przeszywający zimnem wiatr doskwiera nie tylko ludziom, ale i roślinom. Byśmy my czuli się dobrze, ubieramy grube ubrania i dbamy o swoje zdrowie. Tak samo powinniśmy zadbać o rośliny w ogrodach i mieszkaniach. Można powiedzieć, że jest to nasz obowiązek, o ile chcemy by na wiosnę nasze zieleńce pięknie rozkwitły. Przedstawię zatem szereg wskazówek, dzięki którym staniemy się jeszcze lepszymi ogrodnikami.
            Jeśli chodzi o prace w warzywniku, to po pierwsze powinniśmy usunąć zalegające na grządkach liście. Po drugie, wczesne odmiany warzyw ochrońmy tuż przy samym gruncie, by miały szansę przetrwać chłodne dni.
W połowie miesiąca możemy także rozpocząć rozsadę tychże wczesnych odmian, które dalej umieścimy w paletach lub doniczkach. Co więcej, warto przygotować sobie odpowiednie narzędzia do prac przy warzywniku, a także zakupić nasiona.
             Co do naszych powinności wobec kwiatów w domach, na balkonach i tarasach, to na pierwszy plan wychodzi umiarkowane ich podlewanie. Należy to robić o tyle umiejętnie, by nie pojawiała się na ziemi biała/kremowa grzybnia. Jeśli posiadamy starsze egzemplarze roślin, to możemy je spokojnie podciąć i z chłodnych miejsc przenieść w te cieplejsze. Nie zapominajmy o wietrzeniu pomieszczeń, a także odpowiednim oświetleniu roślin. W suche i chłodne miejsca możemy przenieść kaktusy, a także rośliny cebulowe.
           

Prace w ogrodzie ozdobnym możemy rozpocząć od przeglądu okryć roślin, zasiadać te nasiona, które mogą kiełkować w niższych temperaturach oraz wykonywać zabiegi pikowania roślin (przesadzanie małych roślinek do większych pojemników). Do innych naszych obowiązków należy usunięcie rośliny objętych chorobami, a także wykonanie podcięcia krzewów. Jeśli posiadamy oczka wodne, pamiętajmy o mieszkających w nich rybkach, a także o tym, by tafla wody nie zamarzła oraz by rośliny wodne były w dobrym stanie.

            Na pracę posiadaczy sadów składają się m.in. takie zajęcia jak: cięcie krzewów owocowych, sprawdzenie stanu zabezpieczeń przed zwierzyną, a także smarowanie uszkodzonych drzew preparatem do tego odpowiednim. Do innych zadań zaliczają się prace związane z przeglądem roślin oraz te dotyczące przygotowań zraz do szczepienia drzew owocowych. Jeśli nasze sady nękają gryzonie, możemy wysypać specjalne trutki czy ziarna (jednak w takim miejscu, by nie miało do nich dostępu ptactwo!)
            Co się tyczy naszych trawników, to pamiętajmy by rozbijać grubą warstwę lodu/śniegu o ile takowa powstała. To zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzyba. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nawożenia trawnika, by ten na wiosnę miał lepszy „start”.
            Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie i opisane wskazówki staną się dla Was pomocne. Pomimo tego, iż zima nadal mocno trzyma, to im więcej wykonamy teraz pracy, tym bardziej nasze rośliny się nam odwdzięczą. Obecnie wymagają one dużo więcej troski, ponieważ panujące w lutym warunki atmosferyczne nie są zbyt sprzyjające.