wtorek, 21 sierpnia 2012

Konserwacja narzędzi ogrodowych

Konserwacja narzędzi ogrodowych
Konserwacja narzędzi ogrodowych to bardzo istotna rzecz dla każdego ogrodnika, niestety czynność ta jest bardzo często zaniedbywana i pomijana. Każdy właściciel kawałka ziemi na pewno posiada na wyposażeniu wiele sprzętu w tym szpadle, grabie, kosiarkę, podkaszarkę, sekatory itp. Zaniedbując nasze sprzęty możemy doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia co z kolei przełoży się na straty finansowe, ponieważ będziemy zmuszeni do zakupu nowych. Dlatego też w dzisiejszym wpisie wyjaśnię wam na czym polega odpowiednia konserwacja narzędzi ogrodowych i dlaczego warto to robić.

Kosiarka

Chyba każdy kto czyta tego bloga ma na swoim wyposażeniu kosiarkę. Jest to nieodłączna część każdego ogrodnika. Niestety wielu z was zapomina, iż po każdym skoszeniu trawy należy taką kosiarkę wyczyścić. Nie chodzi tu tylko o wytrzepanie kosza na trawę ale również o wyczyszczenie ostrzy. Ja osobiście po każdym koszeniu staram się wymieść zaległą trawę z trudno dostępnych miejsc w okolicach silnika. Pamiętajcie, że zanieczyszczenia takie jak trawa, pył itp. mogą doprowadzić do szybszego zniszczenia się silnika. Niestety naprawa lub wymiana silnika może sporo kosztować. Dlatego też konserwacja narzędzi ogrodowych to na prawdę istotna kwestia. Co kilka koszeń sugeruję również ostrzenie ostrzy, dzięki czemu kosiarka będzie dokładniejsza i bardziej wydajna. Nie będziecie musieli jeździć kosiarką kilka razy w jednym miejscu ze względu na niedokładnie skoszoną trawę. Dodatkowo chyba nie muszę Wam tłumaczyć, iż po każdym skoszeniu trawy powinniście schować kosiarkę np. do szopy czy garażu żeby miała ona schronienie przed deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj, że konserwacja narzędzi ogrodowych jest bardzo istotna dla zachowania ich dłuższej żywotności.



Szpadle, piły, grabie

Nie tylko takie sprzęty jak kosiarka wymagają stałej pielęgnacji. Podobnie ma się sytuacja ze szpadlami, grabiami itp. W tym przypadku również konserwacja narzędzi ogrodowych jest bardzo istotna. Metalowe elementy narażone są na korozję dlatego też nie powinniśmy pozostawiać takich sprzętów pod gołym niebem, nastawionych na deszcz i inne niesprzyjające warunki. Po każdym ich użyciu powinniśmy również je przemyć wodą z węża tak aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętajcie o tym, że konserwacja narzędzi ogrodowych może mieć tylko dobre efekty. Dzięki niej wasze sprzęty posłużą wam o wiele dłużej a tym samym zaoszczędzicie pieniądze na zakupie nowych.

Niesprzyjająca zima

Zima to pora roku, w której konserwacja narzędzi ogrodowych nie powinna zostać pominięta. Pamiętajcie o chowaniu swoich sprzętów np. do szopy czy garażu. Niskie temperatury, śnieg, opady na pewno nie będą sprzyjały zachowaniu dobrej kondycji waszym sprzętom. Wielu z Was niestety popełnia wiele błędów nie przywiązując dużej wagi do odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu przed zimą. Często spotykam się z sytuacjami gdzie pomimo niesprzyjającym warunkom klimatycznym, grabie, szpadle itp. znajdują się w kącikach za szopą całkowicie niezabezpieczone. Przez takie zachowanie po zimie będziecie musieli zaopatrzyć się w nowy sprzęt ponieważ ten nie będzie nadawał się już do niczego.

Nawadnianie

Zima to nie tylko pora roku, w której powinniśmy zadbać o takie sprzęty jak kosiarki, grabie, szpadle itp. Przygotowując się do zimy powinniśmy pamiętać również o sprzętach takich jak węże itp. Konserwacja narzędzi ogrodowych a w szczególności węży do podlewania w zimę jest bardzo ważna. Pozostawiając je na dworze i nastawiając na wpływ niskich temperatur z pewnością doprowadzi do tego, że latem niestety nie będą się one do niczego nadawać. Dlatego jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy sugeruję podejść poważnie do zagadnienia jakim jest konserwacja narzędzi ogrodowych.

Mam nadzieję, że moim dzisiejszym wpisem nakreśliłam wam choć troszkę całą sprawę. Kilka minut spędzonych na odpowiednim oczyszczeniu swoich sprzętów pozwoli Wam na zaoszczędzenie sporych kwot pieniędzy. Dlaczego mielibyście wydawać ciężko zarobione pieniądze jak wystarczy tylko odpowiednia konserwacja narzędzi ogrodowych.

Już teraz chciałabym zaprosić Was na mój kolejny wpis, który powinien ukazać się jeszcze w tym miesiącu!

wtorek, 14 sierpnia 2012

Oczko wodne - miejsce odpoczynku

Witam ponownie po długiej przerwie wszystkich czytelników mojego skromnego bloga. Pisałam już o wielu rzeczach, które wymagały dużego wkładu pracy i zaangażowania z waszej strony. W tym wpisie postaram się przekonać was do budowy oczka wodnego.

Posiadacze swoich działek mogą na nich wypoczywać w przeciwieństwie do osób mieszkających w blokach i kamienicach. Mając taki przywilej powinniśmy korzystać z niego w jak największym stopniu. Aby jednak urozmaicić swoje otoczenie, aby wypoczywało się nam lepiej dobrze będzie wybudować oczko wodne. W zależności jak dużo terenu posiadacie oczko może być bardzo obszerne lub troszkę mniejsze :) Jak się za to wszystko zabrać? 



Pierwszym etapem prac jest wykopanie odpowiedniego dołu a następnie instalacja oczka, ja osobiście polecam gotowe formy, które wystarczy wpuścić w ziemię, udekorować roślinami i zalać wodą i wszystko gotowe! Doskonałym dodatkiem do takiego oczka będzie ławka ogrodowa z paleciaka, którą może wykonać każdy kto ma chwilę wolnego czasu. 


Prawdę mówiąc ławka ogrodowa z paleciaka stała się ostatnimi czasy bardzo popularnym tematem. W sieci można znaleźć ogrom filmów pokazujących od początku do końca proces budowy tego miejsca do wypoczynku :) Sam pomysł wydaje się bardzo interesujący, praktycznie zerowymi nakładami pracy i środków jesteśmy w stanie stworzyć coś co będzie służyć nam przez wiele lat. 

Podsumowując ławka ogrodowa z paleciaka to kolejna rzecz, za którą zabieramy się wszyscy po przeczytaniu tego wpisu. Może w kolejnym wpisie uda mi się opisać już moje przygody z budową tego elementu.