wtorek, 26 czerwca 2012

Odpowiednie miejsce na grill lub ognisko

Przyszedł czas na kolejny wpis tym razem opiszę jak dokonać wyboru odpowiedniego miejsca na usytuowanie grilla lub ogniska w naszych ogrodach. Jednym z najważniejszych aspektów, przy wybieraniu miejsca na grilla czy ognisko jest komfort innych. Dobrze jeśli nie będziemy zbytnio przeszkadzać naszym sąsiadom. Tym samym powinniśmy wybierać miejsca oddalone od granicy działki oraz takie, w których wiatr nie będzie kierował bezpośrednio dymu do naszych ukochanych sąsiadów, z którymi oczywiście chcemy żyć w zgodzie. Warto pamiętać również o tym, iż grill czy ognisko a tym samym ogień może być niebezpieczny dla drewnianych konstrukcji w naszych ogródkach. Dlatego też najlepiej jest wybrać miejsce w pewnej odległości od altany. (Chociaż osobiście w moim ogrodzie grill znajduje się 2 metry od altany, jest on jednak odpowiednio zabezpieczony).



Rośliny, bezpieczeństwo przy ognisku/grillu

Hmm no właśnie jak to jest, czy odpowiednim miejscem na grill lub ognisko jest pobliże roślin i drzew? Zdecydowanie NIE, wystarczy chwilka nieuwagi a ogień może przenieś się na nasze ukochane rośliny co może skończyć się małym pożarem. W przypadku ogniska sugeruję obłożenie go kamieniami, które mają za zadanie uniemożliwić rozpowszechnianie się ognia. Zdecydowanie wszelkiego rodzaju paleniska w naszych ogródkach powinny znajdować się w niedalekiej odległości od wody. Musimy mieć możliwość ugaszenia niekontrolowanego ognia za pomocą np. wody z węża ogrodowego. 


W przypadku gdy zdecydujemy się na umiejscowienie grilla np. w pobliżu drewnianej altany musimy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach, które odgrywają w tym przypadku bardzo istotną rolę. Musicie pamiętać o skierowaniu grilla w inną stronę niż altanka, tak jak zostało to przedstawione np. na zdjęciu obok. Mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu uzmysłowiłam wam jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się z nieodpowiednim miejscem na grill czy ognisko.

PS już niedługo zapraszam was na kolejne porcje porad z mojego ogrodu :)

wtorek, 19 czerwca 2012

Jak kosić trawę w ogrodzie

Znalazłam troszkę wolnego czasu więc przyszła pora na kolejny wpis. Tym razem poruszę temat koszenia trawy w ogrodzie. Wielu początkujących ogrodników nie zdaje sobie sprawy z tego, że technika, częstość  koszenia trawy ma duży wpływ na jej wygląd i jakość.

Odpowiednia wysokość koszenia trawy?

Długość koszenia trawy zależna jest od danej pory roku i tak np. latem trawę powinniśmy kosić na wysokość około 2,5 cm a jesienią 3 cm. Wszystko to ma duży wpływ na kształtowanie się trawnika w późniejszym czasie. Wielu z nas jednak nie przywiązuje do tego żadne wagi potem cierpiąc jednak na źle rozwijającą się trawę w ogrodzie.



Kiedy i jak często kosić trawę?

Osobiście latem koszę trawę raz w tygodniu, wydaje mi się to odpowiednia częstotliwością. W sieci można przeczytać wiele porad o konieczności częstszego koszenia trawy jednak moim zdaniem co za wiele to nie zdrowo. Trawę koszę zawsze z samego rana w sobotę, kiedy promienie słoneczne nie wysuszyły jeszcze tak trawnika. Podobno źdźbła są wtedy najbardziej naprężone i sprzyja to dokładnemu ich przycięciu. W przypadku koszenia trawy w późniejszych porach dnia, źdźbła stają się wyschnięte, oklapnięte i koszenie ich jest mało dokładne.

Odpowiednia kosiarka

Duże znaczenie w przypadku odpowiedniej pielęgnacji trawy ma również dobór odpowiedniej kosiarki. Wydawałoby się, że wystarczy nam pierwsza lepsza kosiarka z jakiegoś marketu budowlanego np. Praktikera. Nic bardziej omylnego. W zależności od tego jak gęsta mamy trawę należy używać kosiarki o odpowiednio dużej mocy. Istotne są również poziomy koszenia, których kosiarka powinna mieć przynajmniej 5. Wtedy wiemy, że będziemy mogli przystrzyc naszą trawę na odpowiednią długość. Osobiście wolę kosiarki spalinowe, które nie wymagają ciągania za sobą długachnego kabla, przerzucania go raz z jednej strony na druga i uważania czy czasem się go nie przejedzie :) Koniecznie musicie jeszcze pamiętać o podkaszaniu trawy w miejscach, do których nie udało wam się dotrzeć zwykła kosiarką.

PS Proszę nie brać przykładu z panów na drugim zdjęciu :)

wtorek, 5 czerwca 2012

W jaki sposób podlewać trawnik w ogrodzie


Nawadnianie trawnika to jeden z tematów, które do tej pory na moim blogu pojawiały się najczęściej. Postanowiłam więc troszkę dokładniej opisać w jaki sposób należy to robić.

Kiedy podlewać trawę w ogrodzie?

Tak jak powtarzałam to już chyba do znudzenia trawnika nie należy podlewać w godzinach popołudniowych kiedy temperatura jest najwyższa ponieważ połączenie promieni słonecznych i kropli wody na roślinach i trawie może doprowadzić do ich poparzenia co spowoduje ciężko odwracalne szkody. Trawnik należy podlewać w godzinach porannych oraz wieczornych kiedy temperatura na zewnątrz jest najniższa oraz słońce dopiero wschodzi lub zachodzi :)

Jak często podlewać trawnik?

Niektórzy mówią, że trawnik powinno podlewać się co 2-3 dni. Osobiście mam z tym złe doświadczenia, w porze letniej kiedy temperatura jest wysoka trwa wysycha bardzo szybko dlatego też podlewać trawnik należy codziennie!! Wysokie temperatury i rzadkie podlewanie trawy powoduje jej wyschnięcie czego raczej każdy ogrodnik chciałby uniknąć.

Jak podlewać trawę?


Wielu początkujących właścicieli ogrodów popełnia podstawowe błędy a mianowicie podlewa trawę ciągłym strumieniem wody co powoduje wypłukiwanie ziemi. Chyba nie muszę tłumaczyć wam, że efekt ten jest jak najmniej pożądany. Trawnik należy podlewać przy pomocy końcówek zraszających, których pełno znajdziemy w sklepach internetowych oraz w sklepach stacjonarnych. Końcówki te powodują rozproszenie się strumienia wody co z kolei zapobiega wypłukiwaniu ziemi.  Pamiętajcie, że sposób w jaki podlewacie trawnik w ogrodzie ma wpływ na szybkość wzrostu trawy oraz jej wygląd. Jedną z najbardziej istotnych informacji na temat trawy jest fakt iż jej korzenia znajdują się kilka-kilkanaście centymetrów pod powierzchnią ziemi dlatego też podlewanie trawnika powinno trwać na tyle długo aby woda dotarła do korzeni i odpowiednio je zasiliła.

Mam nadzieję, że kolejny wpis o tym w jaki sposób nawadniać trawnik zdołał was zaciekawić podobnie jak wszystkie poprzednie :) Zapraszam do miłej lektury i zachęcam do zostawiania komentarzy i swoich uwag.

Codzienne obowiązki każdego ogrodnika

Witam, was w moim kolejnym wpisie na moim blogu :) Mam nadzieję, że dotychczasowe informacje jakie wam dostarczyłam były choć troszkę ciekawe. W moim kolejnym poście postaram się wymienić wam kilka podstawowych obowiązków każdego ogrodnika, które powinny być wykonywane codziennie jeśli chcemy mieć piękny i zadbany ogród.



Podlewanie ogrodu

W jednym ze wcześniejszych wpisów pt. Jak dbać o ogród przy domu wspominałam jak bardzo istotne jest codzienne podlewanie trawy, roślin i krzewów. Dla pewności jednak przypomnę o tym jeszcze raz. Nie nawadniajmy ogrodu w godzinach popołudniowych kiedy temperatura jest najwyższa ponieważ może doprowadzić to do poparzenia roślin. Nawadniać ogród należy w porach kiedy temperatura w ciągu dnia jest najniższa czyli rano i wieczorem. 

Koszenie trawy, przycinanie krzewów i roślin

Może zajęcia te nie wymagają codziennej pracy ale są niezwykle istotne jeśli chcemy aby nasz ogród dobrze się prezentował. Kosić trawę w okresie letnim powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu a w przypadkach kiedy rośnie ona niebywale szybko nawet i dwa razy w tygodniu. Sprawa z przycinaniem krzewów i roślin ma się już troszkę inaczej. Tu nasze działania nie są wymagane aż tak często. Jeśli raz na dwa tygodnie zajmiemy się roślinami w naszym ogrodzie to wszystko powinno być OK :)

Chwasty, chwasty i jeszcze raz chwasty!

To chyba największa zmora każdego ogrodnika. Niestety chwasty rosną o wiele szybciej niż inne rośliny a nawet i trawa. W okresie letnim powinniśmy codziennie lub przynajmniej co drugi dzień pozbywać się tego świństwa z naszego ogródka co zapewni nam z pewnością przepiękny ogród.

Mam nadzieję, że tym wpisem chociaż troszkę przybliżyłam wam jak ciężkie mogą być codzienne obowiązki każdego ogrodnika :)

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu

W kolejnym wpisie, postaram się odpowiedzieć na jedno z ważniejszych pytań jakie stawia sobie każdy nowy właściciel ogrodu w momencie planowania zieleni a mianowicie: Jakie rośliny należy posadzić przy ogrodzeniu?

Chyba każdy z nas w swoim ogrodzie przy domu chce odciąć się od reszty świata i spędzić spokojne chwile na odpoczynku i zabawie, dlatego też planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie dbamy o naszą prywatność. Naszą pierwszą linią obrony przed światem zewnętrznym są na pewno rośliny przy ogrodzeniu. Dlatego też powinny być one na tyle wysokie aby ktoś z zewnątrz nie mógł zobaczyć naszego ogrodu. Osobiście rekomenduję posadzić przy ogrodzeniu tuje, które mogą osiągnąć nawet kilka metrów wysokości.

Rośliny przy drodze

W przypadku gdy nasze ogrodzenie graniczy z ruchliwą drogą, wysoki żywopłot doskonale tłumi odgłosy przejeżdżających samochodów i panującego na ulicy gwaru. Jest to niewątpliwie kolejny argument przemawiający za wysokim żywopłotem.

A więc jakie rośliny posadzić?


Z mojego doświadczenia kilkuletniej miłośniczki ogrodów mogę powiedzieć, że najlepiej przy ogrodzeniu jest posadzić tuje, które z roku na rok rosną o kilkanaście centymetrów. Dzięki temu już po kilku latach będziemy mieli szczelny ponad metrowy żywopłot oddzielający nas od reszty świata. Wielu z początkujących ogrodników żywopłot tworzą z iglaków i krzewów, które również rosną szybko lecz moim zdaniem nie wyglądają tak schludnie jak tuje. Oczywiście pamiętajcie również o odpowiedniej pielęgnacji żywopłotu, regularnemu przycinaniu, podlewaniu i nawożeniu.

PS Mam nadzieję, że pomogłam wam chociaż troszkę w wyborze odpowiednich roślin do posadzenia przy ogrodzeniu.



Gdzie postawić kompostownik w ogrodzie

Ostatnio natrafiłam w sieci na kilka artykułów na temat rozmieszczenia kompostownika w ogrodzie. Dlatego też dzisiaj postanowiłam opowiedzieć troszkę o tym z mojego punktu widzenia. Z mojego kilkuletniego doświadczenia zapalonej ogrodniczki mogę powiedzieć, że miejsce położenia kompostownika w ogrodzie jest niezwykle istotne z wielu punktów widzenia takich jak np. nieprzyjemny zapach lub ogólny wizerunek ogrodu.

W każdym ogrodzie przy domu znajdzie się pewnie sporo miejsc, w których można by postawić kompostownik, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Kompostownik z dala od granicy z sąsiadem

Jak to z kompostownikami bywa, po pewnym czasie wydziela się z nich nieprzyjemny zapach, który z pewnością przeszkadzałby naszym sąsiadom. Aby uniknąć późniejszych problemów najlepiej będzie gdy postawimy kompostownik z dala od płotu oddzielającego nasz ogród z sąsiadem. W moim przypadku znajduje się on w południowej części ogrodu, która z nikim nie graniczy.

Kompostownik a ogólny wygląd naszego ogrodu

Poświęcamy wiele godzin aby nasze ogrody dobrze się prezentowały, aby można było miło spędzić w nich czas na zabawach lub grillowaniu. Musimy pamiętać, że kompostownik może niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszego ogrodu jeśli postawimy go w nieodpowiednim miejscu. Osobiście sugeruję aby znalazł się on w najmniej widocznej części ogrodu. W pobliżu drzew i krzewów, które jeszcze bardziej mogłyby go zakamuflować :)

Bezproblemowe dojście do kompostownika

Kolejnym ważnym aspektem przy stawianiu kompostownika w ogrodzie jest niewątpliwe możliwość dostania się do niego. Wcześniej pisałam, że najlepiej jest postawić go w pobliżu drzew i krzewów. Musimy jednak pamiętać aby nie odgradzały one nam drogi do kompostownika, który z pewnością w porze letniej i jesiennej będzie bardzo często używany.

PS Mam nadzieję, że pomogłam wam chociaż troszkę z tym małym problemem jaki stanowi poprawne rozmieszczenie kompostownika w ogrodzie :)

piątek, 1 czerwca 2012

Jak dbać o ogród przy domu

Jak dbać o zieleń w przydomowym ogrodzie? 

Pytanie to zadaje sobie chyba każdy właściciel przydomowego ogródka. W moim pierwszym wpisie postaram się pomóc wam przygotować się odpowiednio do pielęgnacji roślin, trawy i krzewów oraz udzielić kilku cennych wskazówek. Aby w ogóle rozpocząć jakiekolwiek prace w ogrodzie musimy zaopatrzyć się w narzędzia takie jak: grabie, łopata lub szpadel, gracki, sekatory no i oczywiście kosiarkę do trawy bez tych sprzętów ani rusz :)

Lato to najbardziej wymagająca pora roku jeśli chodzi o pielęgnacje zieleni. Wysokie temperatury powodują szybkie wysuszanie się roślin i trawy. Dlatego tak bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie ogrodu. Główną zasadą jaką należy przestrzegać jest nie podlewanie w ciągu dnia gdy temperatury są najwyższe może to doprowadzić bowiem do poparzenia roślin i trawy, którą potem ciężko będzie przywrócić do poprzedniego stanu. Najlepszymi porami do nawadniania ogrodu jest natomiast poranek oraz wieczór kiedy temperatury są najniższe. Podlewanie to jednak nie wszystko co możemy zrobić aby dbać o nasz ogród. Latem musimy pamiętać również o nawożeniu roślin i krzewów, co z pewnością będzie miało wyłącznie pozytywny wpływ na zieleń przy naszym domu. W lecie trawa rośnie w zastraszającym tempie dlatego też aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie konieczne jest jej regularne koszenie, które powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu.

Pielęgnacja ogrodu to na prawdę ciężkie zajęcie, które zajmuje wiele godzin tygodniowo. Dla wielu osób jednak, prace w przydomowym ogrodzie to doskonała odskocznia od życia codziennego. Osobiście wraz z rodzicami spędzam wiele godzin w każdy weekend dbając o nasz ogród. Przy domu jak to zawsze bywa jest strasznie dużo pracy, którą ktoś musi wykonać :)
Mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu pomogłam wam odpowiedzieć na pytanie: jak odpowiednio zadbać o swój ogród.