wtorek, 12 lutego 2013

Ogrody japońskie - projekty, rośliny i pomysły

Dziś wpis będzie troszkę orientalny. Przeznaczony dla osób, które kochają kulturę wschodu i chciałyby żeby otaczała ich ona na każdym kroku nawet w ogrodzie przydomowym.
Już na pierwszy rzut oka wiać, iż ogrody japońskie różnią się od tych, które widzimy na co dzień w naszym sąsiedztwie. Ogrody te oparte są na wieluset lat tradycji, z założenia mają przypominać naturalny krajobraz. Głównymi cechami ogrodów japońskich jest harmonia wszystkich elementów a także prostota kompozycji.

Każdy element w ogrodzie japońskim ma charakter symboliczny, np. duże głazy to góry, oczka wodne to jeziora i morza. Innym ciekawym rozwiązaniem są miejsca z zagrabionym żwirem (często spotykane na filmach) z dużymi kamieniami po środku. Pewnie nie zgadniecie ale żwir ma symbolizować również wodę, w tym przypadku raczej morze a głazy symbolizują wyspy.



W ogrodach japońskich spotkacie się również z elementami wykonanymi z drewna, ponieważ jest to kolejny materiał, który bardzo często wykorzystywany jest w budowie ogrodów. Jeśli chodzi o rośliny to w ogrodach tych znaleźć można rośliny zimozielone, np. sosny, jałowce. Poza tym nie brakuje tutaj klonów palmowych, wiśni, krzewów np. magnolii.





Można by pisać wiele na temat kultury dalekiego wschodu i przełożeniu jej na ogród. Osoby, które zaciekawił ten temat zapraszam, do odwiedzania mojego bloga. W niedługim czasie chcę umieścić na nim kilka artykułów, które opiszą szerzej roślinność i zagadnienia związane z ogrodami japońskimi.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Jakie rośliny okrywać na zimę - okrywanie roślin, drzew i krzewów

Zima to bardzo ciężka pora roku dla wielu roślin w naszych ogrodach. Jeśli w waszych przydomowych ogrodach znajdują się rośliny, drzewa i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych, nie możecie zapomnieć o ich okryciu na zimę. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest czas, w którym okrywamy rośliny. Należy zrobić to przed nastaniem mrozów.

UWAGA! Pamiętaj aby do okrywania roślin nie używać folii polietylenowej, która nie przepuszcza powietrza i sprzyja rozwojowi chorób. Najlepiej użyć naturalnych materiałów lub zieloną i białą włókninę.

Ostre słońce i mroźne wiatry powodują wysuszenie rośliny, dodatkowo zamarznięta gleba uniemożliwia pobranie korzeniom roślin wody. Co za tym idzie rośliny giną przeważnie z braku wody a nie z mrozu. Pamiętaj aby rośliny zimozielone podlać obficie przez zimą i zabezpieczyć włókniną oraz gałęziami świerkowymi, jeśli macie taką możliwość. Na warunki atmosferyczne panujące podczas zimy, najbardziej narażone są rośliny z cieplejszych stref klimatycznych oraz rośliny młode, ponieważ odporność na zimno rośnie wraz z wiekiem roślin.



Przykładowymi roślinami, które należy okryć na zimę są: hortensje ogrodowe, budleje, glicynie, powojniki wielkokwiatowe, magnolie i klony palmowe, w szczególności te młode. Odpowiednie podlanie roślin przed zimą i ich okrycie to nie wszystko, aby rośliny były odpowiednio przygotowane do zimy, muszą one zakończyć wegetację i wytworzyć zdrewniałe pędy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zaprzestanie już w sierpniu stosowania nawozów azotowych.

źródło artykułu: ciekawepomysly.blogspot.com/2013/02/jakie-rosliny-okrywac-na-zime-okrywanie.html