Już na pierwszy rzut oka wiać, iż ogrody japońskie różnią się od tych, które widzimy na co dzień w naszym sąsiedztwie. Ogrody te oparte są na wieluset lat tradycji, z założenia mają przypominać naturalny krajobraz. Głównymi cechami ogrodów japońskich jest harmonia wszystkich elementów a także prostota kompozycji.
Każdy element w ogrodzie japońskim ma charakter symboliczny, np. duże głazy to góry, oczka wodne to jeziora i morza. Innym ciekawym rozwiązaniem są miejsca z zagrabionym żwirem (często spotykane na filmach) z dużymi kamieniami po środku. Pewnie nie zgadniecie ale żwir ma symbolizować również wodę, w tym przypadku raczej morze a głazy symbolizują wyspy.
W ogrodach japońskich spotkacie się również z elementami wykonanymi z drewna, ponieważ jest to kolejny materiał, który bardzo często wykorzystywany jest w budowie ogrodów. Jeśli chodzi o rośliny to w ogrodach tych znaleźć można rośliny zimozielone, np. sosny, jałowce. Poza tym nie brakuje tutaj klonów palmowych, wiśni, krzewów np. magnolii.